Rok dla Niepodległej

Niepodległa - stulecie odzyskania niepodległości

Kalendarz obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości. 


11 Listopada - Święto Niepodległości

" Piękna jest nasza ziemia, przejrzysty nad nią błękit,
Piękna jest nasza mowa i pieśni, i piosenki.
Piękne jest nasze przedszkole i piękna zieleń boiska,
Strumień jest piękny i łąka, i zboża fala złocista.
Piękna jest nasza Wisła od gór dalekich do morza,
Piękne są nasze dęby, topole, sosny i brzoza.
Piękny jest Orzeł Biały, piękna biel i czerwień,
Piękna nasza Ojczyzno - Kochać będziemy Cię wiernie!"

Dnia 9 listopada br. społeczność szkolna ZSP w Powidzu, odpowiadając na zaproszenie Minister Edukacji Narodowej, włączyła się w akcję Rekord dla Niepodległej. O ustalonej godzinie - 11.11 w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego, "Mazurka Dąbrowskiego".
Następnie p. dyrektor Grażyna Niedzielska wygłosiła okolicznościowe przemówienie , podkreślając symbolikę dnia 11 Listopada oraz rangę obchodów Święta Niepodległości w bieżącym roku kalendarzowym. Dyrektor szkoły przypomniała szereg imprez patriotycznych, w których realizację włączyli się uczniowie i nauczyciele naszego Zespołu. Złożyła im za to podziękowania.
W dalszej kolejności uczniowie klas: IV, VI -VIII i klasy III G zaprezentowali inscenizację teatralną pt. Nasza Niepodległa, w której odtworzyli walkę pełną poświecenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie tożsamości narodowej oraz w powszednim trwaniu polskich rodzin.
Po występie p. dyrektor serdecznie podziękowała p. Sławomirze Grześkowiak, p. Magdalenie Lauer oraz p. Filipowi Bocheńskiemu za przygotowanie przedstawienia.
Na zakończenie zaprosiła wszystkich zgromadzonych do wzięcia udziału w gminnych uroczystościach dnia 11 listopada oraz w grudniowym XXI Rajdzie Szlakiem Kompanii Powidzkiej do Anastazewa. Dyrektor zachęciła również do kultywowania tradycji wielkopolskiej związanej z pieczeniem i spożywaniem rogali świętomarcińskich z okazji Dnia Świętego Marcina.

                                       Spotkanie z senatorem

W dniu 30 października 2018r. przybyli do szkoły senator Rober Gaweł - członek Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz rekonstruktor historyczny z grupy Dragoner z Gniezna Maciej Elantkowski. Wizyta była związana z obchodami 100 –lecia Odzyskania Niepodległości oraz rocznicą 100- lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prelegenci w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli młodzieży o Powstaniu Wielkopolskim na Ziemi Gnieźnieńskiej oraz walkach w Powidzu. Uczniowie mogli również zobaczyć jak wyglądał mundur powstańczy i jaką bronią dysponowali żołnierze z Wielkopolski.

           


Wyjazd do Kórnika

W dniu 16.10.2018r. delegacja gminy Powidz w składzie : Wójt Gminy Jakub Gwit , dyrektor ZSP Grażyna Niedzielska , wicedyrektor Sławomir Skudzawski, dyrektor Biblioteki Publicznej Anna Wiatr, prezes OSP Jerzy Szczepaniak oraz uczennice szkoły Karolina Miczyńska i Agata Pietruszewska udała się z kurtuazyjną wizytą do Kórnika. Celem wizyty było złożenie wiązanki kwiatów w miejscu, w którym 20 październiku 1939 roku rozstrzelano 16 obywateli miasta. Wśród rozstrzelanych był Teofil Wolniewicz burmistrz Kórnika a wcześniejszy burmistrz Powidza. Teofil Wolniewicz piastował funkcję burmistrza Powidza w latach 1923- 1925. W uroczystości przy pamiątkowej płycie oraz na cmentarzu parafialnym, gdzie zostali pochowani zabici Polacy wziął udział burmistrz Kórnika Jerzy Lechnerowski. Odwiedziliśmy również mogiły Powstańców Wielkopolskich. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć bohaterów. Gospodarz miasta zapoznał delegację z historią owego dramatycznego wydarzenia oraz oprowadził po urokliwym Kórniku. Wizyta stała się okazją do nawiązania bliższych kontaktów pomiędzy dwoma gminami a dla wszystkich była to kolejna lekcja historii i patriotyzmu.

                        


Malowanie muralu

    Mural powstał na podstawie prac plastycznych wykonanych przez uczniów Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Kompanii Powidzkiej 1918 r. w ramach konkursu „Wspomnienie bohaterstwa Powidzan - Powstańców Wielkopolskich pędzlem malowane”. Konkurs rozpisano w czerwcu. Wzięło w nim udział ponad 60 uczniów. Wiele prac przedstawiało postaci powstańców bez mundurów, co pozwoliło ukazać ich nie tylko jako żołnierzy, ale i jako zwykłych ludzi. Z racji tego, iż projekt muralu powstawał na podstawie prac uczniów powidzkiej szkoły, artyści postanowili zaadoptować poszczególne postaci i ujednolicić je tak, by nie zatraciły swej pierwotnej, dziecięcej stylistyki. Na muralu znalazły się również symbole narodowe oraz powstańcze- flagi
i charakterystyczne elementy strojów. Tło zostało ujęte w sposób bardziej malarski. Sceneria nawiązuje do powidzkich okolic, chłodne kolory – do zimowej pory, w której rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie. Grupa osób na muralu symbolizuje Powstańców Wielkopolskich, również tych z Kompanii Powidzkiej – mieszkańców Powidza i okolic, którzy na wieść o wybuchu powstania w Poznaniu, zmobilizowali się i ruszyli w kierunku Anastazewa i Szydłówca wyzwolić Ziemię Powidzką. Następnie wyzwolili z powstańcami inne miejsca: Gniezno, Nakło, Szubin, Margonin.
 

  W lipcu 2018 r. rozpoczęto malowanie muralu. Korzystając z pomocy artystów uczniowie wraz z dyrekcją uczestniczyli przy tworzeniu muralu na ścianie sali sportowej ZSP w Powidzu. Mural zajmuje ok. 70 m 2.

     Wręczenie nagród nastąpiło podczas pięknej wieczornicy patriotycznej zorganizowanej przez Dom Kultury w Powidzu w ramach projektu “Pędzlem, pieśnią, teatrem o Powstaniu Wielkopolskim – Powidzanie w hołdzie Ojcom naszym”. Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach programu dotacyjnego “Niepodległa”. Podczas wieczornicy dokonano uhonorowania autorów najlepszych prac w konkursie na projekt muralu.

    I miejsce zajęła praca autorstwa Pauliny Kwiatkowskiej. Przyznano również wyróżnienia: Justyna Guziak, Oliwia Lauer; dodatkowe wyróżnienia jury ( Dyrektora ZSP, Domu Kultury, Rady Gminy Powidz): Milena Piotrowska, Lena Strzelczyk, Wiktoria Kuchta, Oliwia Bocheńska, Dawid Choryan, Aleksandra Rutkowska; oraz wyróżnienia grupy Mur-All: Dominika Żeglarska, Maria Drzewi. Po dekoracji autorów najlepszych prac, odbył się koncert barda Macieja Wróblewskiego (który kilka lat swojego życia spędził w młodości w Powidzu), a następnie biesiadowanie przy jadle powstańczym i wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych, przy pomocy specjalnie przygotowanych śpiewników.

      


 Czytanie Narodowe

Dnia 13 września br. uczniowie klas starszych SP i III klasy G wzięli udział w kolejnej edycji Czytania Narodowego. Oprócz Przedwiośnia Stefana Żeromskiego wybraliśmy też do zaprezentowania rozdziały innych utworów należących do kanonu polskiej literatury patriotycznej: Potopu H. Sienkiewicza, Nad Niemnem E. Orzeszkowej, Starej baśni J. I. Kraszewskiego, Kamieni na szaniec Aleksandra Kamińskiego. Oczywiście, nie mogło zabraknąć Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Z Antologii Niepodległości przedstawiliśmy wiersze wybitnych polskich poetów: Marii Konopnickiej, C. K. Norwida, Jana Lechonia, Czesława Milosza, Zbigniewa Herberta, Leopolda Staffa.


Dziękujemy Dyrekcji szkoły, ks. R. Bachora, polonistom, pani bibliotekarce, pani kierownik świetlicy, pani Wiesi Lange oraz wszystkim uczestnikom za przyjęcie zaproszenia i wspólne czytanie tych pięknych utworów.

Zapraszamy serdecznie ponownie za rok !