Dzień Matematyczno-Przyrodniczy

Dzień Matematyczno-Przyrodniczy

 W dniu 3 marca 2017r. już po raz siódmy, obchodziliśmy Dzień Matematyczno – Przyrodniczy.


Uczniowie z klasy IIG zaprosili młodszych kolegów na spotkanie z fizyką. Realizując projekt "Światło pod lupą - czyli kilka słów o optyce." prezentowali np. powstawanie cienia i półcienia, zjawisko odbicia, załamania czy rozczepienia światła, a wszystko odbywało się w zaciemnionym pomieszczeniu przy wsparciu wielu kolorowych światełek. Robiło to ogromne wrażenie na najmłodszych. Opiekunem projektu była p. Karolina Woźniak

.      

    Starsi uczniowie poznawali „Tajemnice chemii”, przygotowane przez uczniów klas I - IIIG, pod opieką p. Doroty Wareńczak. Podczas spotkania mogli poznać wpływ kwasów, zasad, alkoholu i temperatury na białka. Dowiedzieć się, co to jest reakcja ksantoproteinowa czy spalanie i jakie są różnice pomiędzy zjawiskiem fizycznym a reakcją chemiczną. Obserwowali otrzymywanie Cu(OH)2, Fe(OH)2, Ca(OH)2 oraz soli.

  

    


Najmłodsi wykazywali sie znajomością wiedzy przyrodniczej, rozwiązują krzyżówki i rebusy przygotowane przez uczniów gimnazjum pod opieką p. Magdaleny Kopciuch.

    


Wokół otaczały nas różne informacje i dekoracje:
- przyrządy optyczne (aparaty fotograficzne analogowe, diaskop, epidiaskop, luneta, lupa, lornetka, mikroskop itp.),
- złudzenia optyczne,
- modele pierwiastków wykonane przez uczniów,
- optyka w książkach.

   

    


W tym dniu rozstrzygnięto konkurs o tytuł Mistrza Sudoku 2017. W szkole podstawowej Mistrzem został Oliwier Migdał z klasy V. Jest to już drugi tytuł Oliwiera, nadal nie ma lepszych od niego. GRATULACJE! W gimnazjum nie został wyłoniony mistrz, nikomu nie udało się rozwiązać całego sudoku.

Zakończeniem obchodów było spotkanie z bajką w dawnym stylu przy wykorzystaniu projektora slajdów.