Aktualności

Aktualności

News


ZAJĘCIA W PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOLE ZAWODOWEJ W GNIEŹNIE

29.11.2017

 Dnia 24 listopada 2017 r. trzydziestu uczniów klasy II i III Gimnazjum w Powidzu uczestniczyło w zajęciach laboratoryjnych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. H. Cegielskiego w Gnieźnie.


Zajęcia były podzielone na dwie części : laboratorium i warsztaty z ergonomii.


Podczas zajęć laboratoryjnych uczniowie prowadzili doświadczenia dotyczące następujących zagadnień:
1. Działanie etanolu na białko jajka kurzego.
2. Rozróżnianie alkoholi jednowodorotlenowych od wielowodorotlenowych.
3. Synteza estru.
4. Synteza mydła.


Dzięki tym zajęciom uczniowie mieli okazję zapoznać się z wyposarzeniem prawdziwej, nowoczesnej pracowni laboratoryjnej. Poznali zasady funkcjonowania dygestorium, prysznica laboratoryjnego. Dowiedzieli się za pomocą jakich urządzeń i w jaki sposób należy oczyścić oczy w przypadku ich zachlapania szkodliwą substancją. Ponadto samodzielnie musieli wykonać doświadczenia, sprecyzować obserwacje i sformułować wnioski. Praca laboratoryjna sprawiła uczniom wiele przyjemności oraz pozwoliła sprawdzić swoje wiadomości z zakresu chemii.

Warsztaty z ergonomii okazały się bardzo pożyteczne przede wszystkim dla tych uczniów, którzy pierwszy raz spotkali się ze słowem „ergonomia”. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się nie tylko co oznacza to pojęcia ale także jak duże znaczenie ma ergonomia w naszym życiu. Po krótkim wstępie wszyscy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności fizyczne, szybkość, opanowanie, precyzję, równowagę. Korzystając ze specjalnie skonstruowanych sprzętów docenili wagę ergonomii w życiu człowieka.
Wszyscy uczniowie biorący udział w zajęciach w PWSZ uznali je za bardzo przyjemne i użyteczne.


Opiekunami podczas wycieczki była pani Dorota Wareńczak i pani Danuta Kubów.

« inne aktualności